Hangoskönyv: A legjobb olvasási trükk ADHD-soknak
Minél idősebb az ember, annál kevesebb ideje van olvasni. Először ott az egyetem, a vizsgákra készülés, aztán később a munka, a délutáni értekezlet, és amikor hazaérsz, amikor van egy szusszanásnyi időd, már messze nincs elég agykapacitásod az olvasáshoz. Egész nap betűket láttál – a számlákon, a jelentésekben, a munka e-mailekben. Így ha történetekre vágysz, a könyv az utolsó, ami eszedbe jut, inkább bekapcsolod a Netflixet. Hatványozottan igaz ez akkor, ha amúgy is figyelemzavarral küzdesz.
Az ADHD avagy figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar az egyik leggyakoribb neurológiai természetű rendellenesség, és igen sokszor marad diagnosztizálatlan, így sokan csak felnőtt korukban ébrednek rá – ha ráébrednek egyáltalán -, hogy ez nehezíti meg az életüket.
Az ADHD felnőtt korban komoly kihívásokat okozhat az időmenedzsment, a feladatok befejezése, a kiegyensúlyozott háztartásvezetés területén.
A figyelemzavar – főleg egy leterhelő nap után – ugyanígy rányomja a bélyegét az olvasási szokásainkra is, hiszen az olvasás elmélyülést igényel, miközben kevéssé stimuláló – nem foglalkoztatja annyi érzékünket, mint, mondjuk, egy film.
És itt jönnek képbe a hangoskönyvek
A hangoskönyvekkel sokáig felemásan voltam. Ha eszembe jutottak, egyből a 15-20 évvel ezelőtti első, CD-n megvehető változatokra gondoltam, a dallamos, de lassú felolvasással, amitől csodálatos altató volt, teszem azt, egy Harry Potter.
Így volt ez egészen addig, amíg el nem kezdtem ingázni, és a napi 3 óra vezetés, meg a túlórázás el nem lopta a délutánjaimat. Aztán egyszer csak találtam egy felolvasó-programot, és felolvastattam magamnak az egyik aktuális olvasmányomat a kocsiban. És azon kaptam magam, hogy pár nap alatt elfogyott a könyv.
Ekkor jöttem rá, hogy a hangoskönyvek működnek. Az ilyen olvasás ugyanis lehetővé teszi, hogy valami mást is csinálj közben – takaríthatsz vagy főzhetsz, vezethetsz vagy dolgozhatsz, épp mint egy jó podcast esetében. Sőt, nálam olyan is előfordul, hogy egyszerre olvasok és hallgatok egy könyvet. Sokkal könnyebb úgy koncentrálni, ha plusz egy érzékszervemet is bevonom a csatába.
Néha azt kívánom, bár létezett volna ez a gimi évei alatt is, mert akkor nem maradt volna az összes kötelezőolvasmányom kiolvasatlan. (Már akkor is csak azt tudtam végigolvasni, ami nagyon érdekelt)
Hangoskönyv – könnyebb, mint gondolnád
A hangoskönyvekhez manapság már könnyebb hozzájutni, mint gondolnád. Lényegében semmi nem gátolja, hogy teljesen szabadon élvezd ki a történeteket, úgy, ahogy az a számodra a legmegfelelőbb.
Vannak kifejezetten hangoskönyveket forgalmazó applikációk, mint amilyen a magyar VOIZ, vagy éppen az angol Audible. Mindkét oldal havi előfizetésében több ingyenes könyv is helyet kap.
Spórolósabbak kipróbálhatják a Széchényi Könyvtár ingyenes hangoskönyv adatbázisát, amelyben rengeteg klasszikus megtalálható, de a sokak által használt Spotify is számos angol nyelvű lehetőséget kínál. Ingyenesen hallgathatóak például az én személyes kedvencem, Maggie Stiefvater hangoskönyvei.
Ha hozzám hasonlóan nem zavar a gépi hang, akkor pedig egyenesen végtelenné tágul a lehetőségek tárháza. Applikációból a @Vioce Aloud Readert tudom ajánlani. Kezel pdf-et, doc-ot, epub-ot, valamint mobit is. Minden nyelven beszél, és minden nyelvhez többféle hangból választhatsz. Állítható a sebesség és a hangmagasság, hogy a beszélő a legkellemesebb legyen a fülednek.
Ezen kívül az olyan ekönyv olvasóknak is van beépített angol nyelvű felolvasója, mint a Calibre, bár ettől nem voltam elragadtatva.
A Word, a Firefox és a Chrome is tud felolvasni, és ha jól tudom, mindegyik viszi a magyar nyelvet. Ez hosszabb cikkeknél, vagy Google Drive dokumentumoknál aranyat ér!
Nem csak ADHD-soknak
Ha a fentiekből bármi felkeltette a figyelmedet, tégy egy próbát a hangoskönyvekkel, és tapasztald ki, mit szeretsz. Biztos vagyok benne, hogy mindenki meg fogja találni a neki tetszőt, hiszen nem csak az ADHD-sok örülnek neki, ha szabad a kezük.
A hangoskönyvek nagyszerű kiegészítői lehetnek bárki olvasási rutinjának, és izgalmasabbá tehetnek, egy unalmasnak ígérkező utat, még akkor is, ha történetesen te vezetsz.
Comentários